قالب بتن لبه خم

لوله داربست
اکتبر 26, 2019
خرید دستگاه خم و برش میلگرد
اکتبر 26, 2019

قالب بتن لبه خم

قالب بتن لبه خم

قالب بتن لبه خم

قالب بندی کردن چیست و انواع آن:

قالب بندی عبارتی است از کارهایی معین در میزان زمان معین برای انجام دادن یک سری عملیاتهای خاص به صورت دائمی یا موقتی برای کامل کردن آن محل بتوسط جنس بتن یا مصالحی مشابه آن.به طور معمول در کارهایی از جنس بتنی داربست ها به عنوان تکیه گاه هایی باری قالب بندی استفاده می گردد.

محل های دارای کاربرد

 

  • قطعات اسکلتی بتن
  • سقف هایی از جنس بتن
  • انواع سیستم قالب بندی ها

 

تنوع مصالح قالب بندی در چند نوع مختلف می باشد:

قالب بندی به صورت سنتی چوبی

 

از تنوع  چوب و تخته هایی سه‌لایه یا نیوپان ضدآب شده در محل کار ایجاد می شود.این نوع قالب بندی ها از فرط کاری بسیار ساده خواهد بود ولی برای پروژه هایی بزرگتر بسیار وقت گیر می باشد.

سیستمهای قالب بندی مهندسی شده

 

این تنوع از قالب به شکل معمول توسط یک سری قطعات و قسمت های حاضری از جنسهای فلز مانند فولادی و یا آهنی ساخته می شوند که رویه در تماس گرفتن با بتن آنها با ساختاری که مد نظردر طرح  کامل المان ها پوشیده می شود.چهار تا از ویژگی های اساسی این سیستم ها در مقایسه  با سیستم قالب بندی سنتی شده چوب سرعت کار بیشتر و جلوگیری کردن از هدر رفتن میزان منابع با ارزش چوبی در دسترس عموم و قابلیت بازیافت شدگی مصالح دارای مصرف از کار افتاده ودارا بودن کارایی بسیار بالای قطعات مصرف شده حداقل به اندازه یکصد برابر سیستم چوبی خواهد بود.

قالب بتن لبه خم

قالب بندی پلاستیکی دارای قابلیت بازیافت

 

قالب های ماندگارتر با نقش های سازه‌ای

 

توضیحی کوتاه اما مفید در مورد قالب بتنی تسمه ای و لبه خم شده:

 

در اوایل پیدا شدن قالب از جنس فلز بتنی در بعضی از استانهای کشورعزیز مان به خاطر برخی از شرایط و نکات از قالب بتن های دارای تسمه و در بعضی دیگر از قالب بتن با لبه ی خم استفاده می شود.

 

در شهرهایی مانند شهرتهران –شهر کرج –شهر قزوین-شهرتبریز-وکلایه استانهای نیمه ی شمالی کشور بیشترین پیمانکاران تمایل بیشتری به خریدن قالبهای بتنی لبه خم شده دارند. و در استانهایی مانند شهر قم-شهر کاشان-شهر اصفهان و کلا نیمه ی  میانی کشور انگیزه پیمانکاران و موسسات بیشتر به قالب سازی تسمه ای می باشد.من جمله دلیل هایی که میتوان بحث کرد که باعث این تفاوت سلیقه شده وجود اولین شرکت ایجاد قالباز جنس فلزی بتن در این منطقه ها می باشد.

و همچنین زیادترین علت انگیزش پیمانکاران در استانهای شمال کشور به خرید کردن قالب های بتن لبه خم شده بیشتر به خاطر وجود شرکتهایی است که ماقبل آن در این مناطق قالب های بتن فقط و فقط به صورت های خم شده تولید میکردنند.

در این زمان  میشود که گفت با گذشت زمان در بسیاری از نقاط کشورمان  قالبهای بتن هم به صورتی تسمه درا و هم به صورت لبه خم شده وجود دارد.

و قالب بتنی با مدل های جدیدتر بزرگ  پانل -قالب تونلی فرم -قالب تونلی ساده-و انواع و گونه های قالب خاص تولید می شود.

هر یک از این نوع قالب های بتنی معایب و برتری هایی دارند که درمقایسه با سلیقه پیمانکار انتخاب میشود.

در پایین به چند نمونه از آنها اشاره میکنیم.قالب های بتن خم شده نسبت به قالب تسمه درا وزن کمتری دارد

تفاوت وزن در هر متر حدودا ۲٫۵ کیلو خواهد بود.

قالب بتن لبه خم

مقداری درباره ی قالب فلز بتن

 

قالب فلز بتن دارای مراحل نصب آسانتری است و در عین حال هم می توان قطعات آن را به راحتی از همدیگر جدا کرد، اگر می خواهید برای حفظ کردن حالت ستون از جنسبتنی خود از این تنوع قالب بهره ببرید نیاز ندارید تا به صرف کردن هزینه برای بازسازی بخش های آسیب دیده  شده پس از پایان یافتن کار و از مزیت های برتر این نوع قالب ها این است که قابلیت استفاده  کردن در چند پروژه ی گوناگون و همزمان را داراست و درصد آسیب دیدن آن بسیار پایین است.

انواع قالب فلز بتن

 

در ادامه تن با انواع قالب های فلزی بتن آشنا می شویم:

 

  • قالب های فلزی بتن از نوع تسمه
  • قالب های فلزی بتنی از نوع جنس لبه خم

 

که هر یک در بخش هایی و پروژه هایی معین کاربرد دارند، اگر برای انتخاب کردن بین این دو تردید دارید، می توانید از مشاورین در این حرفه بهره مند شوید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع