داربست مثلثی چیست ؟

میان بولت فلزی
اکتبر 26, 2019
خرید قالب بتن دست دوم اصفهان
اکتبر 26, 2019

داربست مثلثی چیست ؟

داربست مثلثی چیست ؟

در صنعت ساختمان سازی امروزی از لوازم و مصالح گونگون بهره می برند . بدون شک دررشد و پیشرفتی که این صنعت در دهه های اخیر این لوازم و مصالح بی تاثیر نبوده است . این لوازم به گونه ای انتخاب می شوند که مناسب آن پروژه و ساختمان در حال ساخت باشند و سرعت ساخت وساز و همچنین ایمنی پروژه را نیز افزایش بدهند . ما در این جا به معرفی یکی از ابزار های ساختمانی که بیشتر در ساختمان های بلند مرتبه استفاده می شود می پردازیم . این لوازم ساختمانی داربست مثلثی ( اسکافلد )نام دارد .
داربست مثلثی چیست ؟
داربست های مثلثی از لوله هایی متشکل شده است که در اندازه های معین و استاندارد برش داده می شوند . این لوله ها با دستگاه جوش به هم جوش داده می شوند و داربست مثلثی را تشکیل می دهند . این لوله ها را به طوری تولید می کنند که درون آن هیچ گونه درز و شکاف نباشد و مقاومت کافی را برای تحمل وزن را هنگام بتن ریزی را داشته باشند .
اگر این مقاومت کافی در این لوله ها وجود نداشته باشد موجب خسارات و حوادث ناگوار و جبران ناپذیری خواهد شد . علاوه براین ها این لوله ها نباید در ارتفاعات بالا کج بشوند . این مقاومت در لوله ها باعث افزایش در ایمنی کارگران پروژه می شود .
یکی از مهمترین ویژگی های داربست مثلثی میزان زیاد باربری آن است . البته میزان باربری آن را با تغییر در شیوه اتصال لوله ها نیز می توان افزایش داد . میزان باربری در داربست مثلثی را می توان تا حدود 14 تن نیز افزایش داد .
برای اتصال لوله ها در داربست مثلثی باید مواردی را رعایت کنیم که ما در این جا به چند نکته از این نکات اشاره می کنیم.
مواردی که در هنگام بستن داربست مثلثی باید رعایت کنیم چیست ؟
زمینی که لوله های داربست را روی آن قرار می دهیم باید محکم و سفت باشد تا بتواند مقاومت کافی در برابر وزن داربست را داشته باشد . اگر شرایط پیرامون پروژه طوری نبود که بتوان زمینی سفت اطراف آن یافت در زیر این لوله ها از تخته های موسوم به تخته زیر پایی استفاده می کنیم .
زمین زیر لوله های داربست و یا اگر تخته ای زیر آن است باید تراز شود . این کار باعث می شود تا داربست در ارتفاعات بالا کج نباشد و کارایی لازم را داشته باشد . البته باید به این نکته نیز اشاره بکنیم که اختلاف های کوچک را می توان با سرجک های تنظیم رفع کرد .
در ارتفاع های بالا گاهی برای اطمینان بیشتر از ایمنی داربست می توان از بست های داربست برای محکم تر کردن داربست استفاده می کنند .
اتصال و گشودن لوله ها در داربست مثلثی بسیار آسان می باشد و نیاز به آموزش و مهارت خاصی ندارد . این موضوع باعث می شود که که از کارگران ساده نیز بتوان برای نصب داربست استفاده کرد و سرعت کار به علت این سهل بودن بسیار افزایش می یابد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع