قالب بندی عرشه پل

دستگاه خم و برش ميلگرد تک فاز
دستگاه خم و برش ميلگرد تک فاز
اکتبر 26, 2019
دستگاه خم و برش ميلگرد انتظاري
دستگاه خم و برش ميلگرد انتظاري
اکتبر 26, 2019

قالب بندی عرشه پل

قالب بندی عرشه پل

قالب بندی عرشه پل

قالب بندی عرشه پل با تک پولاد

قالب بندی عرشه پل : قالب بندی عرشه پل به وسیله قالب های مدولار مخصوص قالب بندی و بتن ریزی می شود و برای زیرسازی پل در ارتفاعات مختلف از داربست های مدولار استفاده می شود.

زمانی در قالب بندی از ستون ها به عنوان تکیه گاه استفاده می گردد که ارتفاع ستون پل زیاد باشد.

هر نوع از پل ها قالب بندی ، طراحی و اجرای کار مخصوص خود را دارند، مسیری که پل در آن قرار دارد و استفاده ابزاری که از پل می شود طرح و قالب پل را مشخص می کند

در واقع پل ها مسیرهایی هستند که در شرایطی که مانعی در بافت جاده ای و شهری مثل دره و یا رودخانه وجود داشته باشد پل ها شرایط عبور از موانع را آسان می کنند.

موارد استفاده از پل برای عبور قطار ، وسایل نقلیه، عابرین پیاده، لوله انتقال آب و… می باشد.

پل ها بسته به موارد استفاده آنها طبقه بندی می شوند؛ این طبقه بندی می تواند براساس موارد استفاده از پل، نوع سیستم انتقال بار،  نوع روسازه (روگذر، زیرگذر) و نیز براساس نوع مصالح مورد استفاده باشد.

روش ساخت پل ها به دو شکل کابلی و غیرکابلی انجام می شود؛ روش اجرا و ساخت پل های غیر کابلی شامل روش دهانه به دهانه، ، روش طره ای متعادل، روش پیش رانی و روش جایگذاری پیشرو می باشد.

سازه پل از اجزای زیر تشکیل می‌شود

1-سازه فوقانی یا عرشه 2-تکیه گاه 3-اجزای زیرسازه

اجزای سازه پل براساس بتنی بودن یا فولادی و یا مرکب بودن تغییر می کنند؛ عرشه بعنوان سطح و یا جاده پل در نظر گرفته می شود، عرشه روی تیرهای بزرگ قرار می‌گیرند که این تیرها هم خود روی پایه‌ها تکیه داده می شوند.

کل مجموعه با یک فونداسیون عمیق که عمدتاً متشکل از شمع‌ها و کلاهک است، پشتیبانی می‌شود

در واقع عرشه قسمتی از پل است که بار زنده سازه پل را تحمل می کند و فونداسیون و پایه های پل نقش مکمل و نگهدارنده و تقسیم بار و انتقال فشار به زمین را دارند. هر چقدر وزن عرشه پل کمتر باشد در نتیجه مواد مصرفی ساخت عرشه کمتر شده و ما یک سازه مقرون به صرفه خواهیم داشت. اگر وزن روسازه کم باشد ما در ادامه کار که شامل پایه ها و فونداسیون است همین کاهش وزن و مواد مصرفی و سبکی سازه را خواهیم داشت پس کاهش وزن روسازه کاهش هزینه زیرسازه را به دنبال دارد، این کاهش وزن قالب بندی عرشه پل تاثیر بسزایی در کاهش نیروی زلزله وارد بر پل دارد.

برای طراحی قالب پل باید تمامی شرایط اجرای پل را در طرح و قالب پیاده کرد، برای قالب بندی عرشه پل که به شکل مدولار انجام می شود و متشکل از فونداسیون دیوار، تیر، ستون و دال هستند و همه اجزای آنها بتنی است که همین امر باعث مقرون به صرفه بودن آن است.

در این نوع قالب بندی بتنی به راحتی می توان اجزای هر پنل را به یکدیگر متصل و یا از هم جدا کرد، این ویژگی ها و تنوع در ساخت و سازه هر سازه مختص قالب بندی مدولار می باشد، قالب بتن مدولار را می توان بارها استفاده کرد و عمر مفید قالب فلزی مدولار بستگی به نگهداری قالب فلزی دارد.

بعضی از قالب بندی های عرشه پل در کارگاه انجام می شود که به آنها قالب پیش ساخته گفته می شود؛ حمل این قالب ها فقط با جرثقیل امکان پذیر است ، در ساخت و بتن ریزی آنها باید ضریب تکرار وشرایط حمل در نظر گرفته شود تا به دفعات مورد نیاز قابل استفاده باشند.

قالب های بتن مدولار با توجه به درخواست و سفارش کارفرما در اندازه های درخواست شده قابل اجرا و ساخت خواهد بود.

سادگي در مونتاژ كردن و عدم نياز به كارگران ماهر ،باربري راحت و وزن كم از ويژگي هاي حائز اهميت داربست مدولار مي باشد.

جهت حفظ وزن و تعادل در قالب بندی فلزی بتن ضخامت ورقه ها بدین شکل خواهد بود؛ ضخامت ورق کف (3میلیمتر) ضخامت ورق تسمه های پانچ شده دور قالب (5 میلیمتر) و ضخامت ورق استیفنرها ( 4 میلیمتر) می باشد.

در ساخت پل ها نوع سقف معمولا متفاوت است و دارای دسته بندی اختیاری و خاص هر منطقه ای است؛
1-پلهای صفحه ای
2-پلهای با تیر حمال

3- پلهای طاقی
4- پلهای قوسی
5- پلهای دروازه ای
6- پلهای معلق
7- پلهای متحرک

دستگاه خم و برش میلگرد تکفاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع