قالب بتن

کنج قالب بندی بتن
فوریه 25, 2019
تخته سه لایی (پلی وود)
سپتامبر 2, 2019

قالب بتن

قالب بتن

قالب بتن

قالب بتن

 

بتن ماده ای ترکیبی که خاصیت سیمانی شدن دارد و انواع مختلفی از پوزالان و سیمان را می توان در آن بکار برد البته نحوه ی ساخت نیز ممکن است متفاوت باشد بتن یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است. بتن تهیه شده باید در قالب خاص ریخته شود و این قالب ها خود انواع مختلفی دارند . قالب چوبیف مهندسی، روپوش دار عایق ،کوفور ،منعطف و ماندگار در محل از این انواع می باشند.

برای ساخت یک سازه بتن آرمه، باید بتن خمیری مانندی در قالب بتن ریخته شود تا پس از پر کردن تمام حجم قالب های بتن  و سفت شدن، به شکل صحیح درآید. از مهمترین گامها در احداث سازه‌های بتنی، انجام قالب‌بندی می باشد.
پس از قرار گرفتن قالب ها در محل مربوطه باید از آنها بازدید کرد  و درزهایی که احتمالا باعث بیرون زدن شیره بتن خواهند شد، گرفته شوند .

پایداری از مهمترین خصوصیاتی است که باید در قالب‌بندی رعایت شود. کافی نبودن مهاربندی پایه‌ها و سولجرها ، عدم تنظیم تعادل افقی بتن‌ ریزی که منجر به پر شدن یک قسمت از قالب، و خالی ماندن قسمت دیگر می‌شود، کف نامناسب در زیر قالب شالوده و یا زیر پایه‌ها، عدم حضور کارگران ماهر، خوب نبستن قطعات قالب به یکدیگر، در نظر نگرفتن بارهای زنده و مرده وارده به قالبها و لغزش لایه خاک مجاور قالب و غیره می‌توانند باعث خرابی قالبها گردند.

سیستم قالب بتن:

سیستم قالب بتن از پانل های تخت  و کنج های داخلی و خارجی تشکیل شده است . قالب بتن در دونوع تسمه ای و خم تولید می شود . قالب های بتن دارای لبه   5cm و لبه

6cm می باشند و عرض آنها از 10cm تا 50cm است.

کنج ها برای اتصال دو قالب مدولار ( قالب بتن ) عمود برهم استفاده می شوند .

با ترکیب پانل های مدولار ( قالب بتن ) ، کنج های بیرونی و داخلی و پشت بندها می توان قالب بندی فونداسیون انواع سازه های بتنی را به راحتی اجرا نمود.

برای قالب بندی دیوار های برشی دوطرفه می توان از قالب بتن استفاده کرد، برای مهار و پشت بندی قالب  ها از لوله و سولجر استفاده می کنند. برای اتصال قالب های بتن از پین و گوه استفاده می شود.

همچنین برای اتصال لوله به قالب بتن از گیره (گیره متوسط – گیره بلند )  استفاده می شود. برای جلوگیری از بازشدن قالب از بلت و مهره بولت استفاده میشود.برای اتصال دو قالب عمود بر هم در قسمت خارجی سطح بتن از نبشی صفر پانچ استفاده می شود.

 

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس سریع