قالب بتن اکسپوزنما

جک و قالب ساختمانی
اکتبر 26, 2019
جک های ساختمانی
اکتبر 26, 2019

قالب بتن اکسپوزنما

قالب بتن اکسپوزنما

قالب بتن اکسپوزنما

قالب بتن اکسپوزنما و چگونه ساخته شدن آن

قالب بتن اکسپوزنما : امروزه در بیشتر کشورهای مدرن و زیبای جهان از لحاظ معماری سازه های مدرن و پیشرفته از قالب بتن اکسپوز نما استفاده می کنند و به همین دلیل یکی از شکل های نماسازی در این سازه ها میباشد. قالب بتن اکسپوز از دیگر متریال هایی که برای نماسازی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد هم متنوع است و هم انطباق پذیر میباشد در حالی بقیه متریال های چنین ویژگی هایی را ندارند.

قالب طرح دار از پیش ساخته یکی از قالب هایی است که برای درست کردن آن به دقت بالایی نیاز است و هر شرکتی نمی تواند چنین قالب هایی را درست کند. قالب های طرح دار پیش ساخته در گروه قالب های تصویری یا مصور است و بخاطر همین ویژگی سختی که دارد باعث شده برای ساخت ساز هایی که نیاز به دقت بالا و شکل های گوناگون دارند از قالب بندی طرح دار اکسپوز نما استفاده می کنند.

قالب بتن اکسپوز نما یکی از محبوب ترین و مورد استقبال ترین در بین معماران ساختمان جهان است که دارای انواع مختلفی میباشد که عبارتند از ستون طرح دار ، دیوار پیش ساخته ، قالب طرح دار دیوار و پاشنه های طرح نام برد.

یکی از ویژگی های بتن اکسپوز این است که می توان آن را با هر شکل و طراحی برای اجرا نما مورد استفاده قرار داد و با سیستم های قالب موجود می توان تمام نقش ها و شکل های مورد نظر و با صرفه اقتصادی بوجود آورد.امروزه با توجه به طراحی های مختلف و متنوع در نما های بیرونی و داخلی ساختمان ها می توان از بتن نما یا بتن اکسپوز استفاده کنیم.

بتن اکسپوز چگونه درست میشود؟

قالب بتن اکسپوز نوعی پنل بتنی از پیش ساخته است که که برای نصب در مکان هایی که از قبل طراحی شده است بکار گرفته میشود. قالب های بتن اکسپوز از ویژگی های خوبی برخوردار هستند که یکی از این ویژگی های این بتن ها این است که دارای سطح کاملا صاف و سیقلی هستند و زمانی که بر روی نما اجرا می شوند دیگر نیازی به نماکاری یا سطح پوششی یا مصالح دیگری نیست چون این قالب بتن ها سطح نهایی کار هستند.

یکی دیگر از ویژگی های قالب های بتن اکسپوز به دلیل هزینه های پایین آن بسیار مقرون به صرفه هستند و دارای ماندگاری بالای هستند و تولید و نصب سریع آن ها یکی دیگر از مزیت های این قالب بتن های اکسپوز هستند.

از مزیت های دیگر این بتن های اکسپوز این خواهد بود که می توان از آن ها هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان از آن ها مورد استفاده قرار داد. ما می توانیم این پنل های بتنی در ابعاد مختلف و در ابعادی که مد نظر داریم سفارشی تولید کنیم. همچنین چون سطح این پنل های بتنی صاف و سیقلی است و در ساخت آن از سایر مصالح استفاده نمی شود چون با این کار کیفیت و زیبایی آن ها کم میشود
قالب های بتن اکسپوز یا پنل های بتنی اکسپوز که برای نمای بیرونی ساختمان استفاده میشود حتما باید مقاومت کافی را دربرابر شرایط متغیر آب و هوای داشته باشد و از ورود آب به لایه های زیرین سازه جلوگیری کند.

اما زمانی که از این پنل ها برای نمای داخلی ساختمان استفاده می کنیم و چون نمای داخلی از نظر زیبایی دارای اهمیت بیشتری است به همین دلیل باید سطح کار باید صاف و بدون تخلخل باشد تا بتوانید آن را رنگ آمیزی کنید و یا بتوان سایر کارهای مربوط به دکوراسیون داخلی بر روی سطح آن انجام داد. پارک ها و باغ های مکان هایی هستند که می توان از این پنل های بتن استفاده کرد.

قالب های بتن اکسپوز به دو صورت ساخته میشوند

  1. پنل هایی که از پیش ساخته میشوددر این روش با استفاده از قالب های آماده ای که از قبل در اندازه های استانداری ساخته شده اند و در کارخانه هایی که بتن تولید می کنند با استفاده از این قالب های آماده شکل های مد نظر را درست می کنند.
  2. اجرا کردن در محل احداث پروژه :  کاربرد این روش برای پروژهای بزرگ مانند: ساختن پل های بزرگ و ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد و تولید و بتن ریزی در محل احداث پروژه انجام می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع