طراحی قالب فلزی

لوله داربستی دسته دوم
اکتبر 26, 2019
داربست مثلثی نو
اکتبر 26, 2019

طراحی قالب فلزی

بتن چیست ؟

بتن مخلوطی از سیمان و مواد و مصالح دانه درشت است که به آن آب می افزایند و در ساختمان استفاده می کنند . این بتن بعد از این که آب خود را از دست می دهد به ساختاری محکم و یکپارچه تبدیل می شود . با تغییراتی جزیی در ترکیب بتن می توان از آن در کاربردهای دیگر نیز استفاده کرد .

قالب های بتنی چیست ؟

در سازه های بتنی از برای شکل دادن به بتن از قالب بتن استفاده می شود . قالب های بتنی در ابتدا از موادی مانند تخته های چوبی ساخته می شدند . ساخت قالب های چوبی زمان زیادی می برد و این قالب ها طول عمر بالایی نیز ندارند . بعدها با طراحی قالب فلزی سرعت کار ها افزایش پیدا کرد این قالب ها به سرعت ساخته می شوند و طول عمر زیادی نیز دارند . استفاده از این قالب ها در پروژه ها باعث می شود سرعت اجرای سازه های بتنی افزایش پیدا کنند و در هزینه های ساخت سازه ها نیز صرفه جویی می شود .

در طول زمان انواع قالب های بتن طراحی و ساخته شد . از این انواع گوناگون قالب ها برای ساخت سازه های مختلف استفاده می کنند . به عنوان مثال از قالب گرد برای ساخت قسمت هایی از سازه ها مثل ستون ها استفاده می کنند . از قالب پل برای ساخت پل ها استفاده می کنند . از قالب های پلاستیکی به دلیل پایین بودن قیمت شان برای ساخت خانه های انبوه با قیمت پایین استفاده می کنند .

قالب بندی چیست ؟

قالب بندی در اجرای سازه های بتنی یکی از مهم ترین مراحل ساخت به شمار می رود . برای اجرای مناسب این مرحله باید همه نکات لازم در زمان اجرا , نگهداری , انتخاب قالب و تناسب آن با پروژه را رعایت کرد . اجرای درست قالب بندی در زمان و هزینه مصرفی تاثیرگذار خواهد بود .

ویژگی های قالب مناسب چیست ؟

  • قالب باید به اندازه کافی محکم باشد تا فشار وارده به قالب در ساختمان را بتواند تاب بیاورد .
  • طراحی قالب فلزی باید به گونه ای باشد که به آسانی باز و بسته شوند تا زمانی زیادی صرف کار نشود .
  • قالب ها باید هیچ گونه درز و شکافی نداشته باشند چون اگر این گونه باشد آب بتن خارج می شود و بتن خراب می شود .
  • طراحی قالب فلزی باید به گونه ای باشد که در نهایت شکلی که به بتن می دهند شکل مورد نظر باشند .

قالب برداری چیست ؟

  • برای برداشتن قالب باید ابتدا اطمینان حاصل کنیم که بتن به اندازه کافی محکم شده باشد تا بدون قالب هم بتواند شکل خود را حفظ کند .
  • قالب ها و پایه هایی که به آن ها متصل است را باید به نوبت برداریم تا بتن صدمه نزند و کار دچار مشکل نشود .
  • اگر قالب ها قبل از تمام شدن زمان مراقبت از بتن ها برداشتیم باید از بتن بعد از قالب برداری هم مراقبت کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع