جک و قالب بتن

داربست مثلثی اسکافلد
اکتبر 26, 2019
جک و قالب ساختمانی
اکتبر 26, 2019

جک و قالب بتن

جک و قالب بتن

تعریف جک سقفی

 

جک های سقفی رزوه دار ،در ساختمان ها از جک سقفی رزوه دار به جهت کف بندی سقفی من جمله  دال های از جنس بتنی و تیرچه بلوکی استفاده می شود. جک  سقفی در ارتفاعات  مختلف 3 متری، 3/5 متر و 4 متر تولید می شوند.به جهت تنظیم کردن ارتفاع جک سقفی از پین های فنردار که در درز های جک جای می گیرند استفاده می شود. ماکسیمم تحمل وزن جک های بالا 1500 کیلو می باشد.و به جهت کف بندی زیر تیرک های بتنی با متصل کردن سرجک های T شکل بر روی جک ها استفاده میگردد.

جک ها سقفی رزوه دار ،در استفاده ساختمانی

 

از جک سقفی رزوهدار به جهت کف بندی سقفی مانند دال هایی از جنس بتنی و تیرچه بلوکی استفاده می شود. جک های سقفی در ارتفاع های مختلف 3 متر، 3/5 متری و 4 متری تولید می گردند. جهت تنظیم ارتفاع جک های سقفی از پین فنردار که در سوراخ های جک جای می گیرد استفاده می گردد.

حداکثر باربری جک های فوق 1500 کیلوگرم می باشد.به جهت کف بندی زیر تیرک های از جنس بتنی با اتصال سرجک های T مانند بر روی جک سقفی قالب بندی کردن راحت تر خواهد شد. استفاده کردن از جک های سقفی در کف بندی های مرتفع تر از 4 متری پیشنهاد نمی شود و در این موارد استفاده کردن از داربست مدولار از لحاظ  فنی شده بهتر خواهد بود .

شکل جک سقف به دو گونه می باشد:  1- سیار یا قابل حمل   2- متصل شده به جک

مشخصه های جک سقفی : لوله درونی این جک  به ضخامت 5 سانتی  و لوله خارجی آن به ضخامت 6 سانتی  می باشد و کلفتی ورقه ی هر دو لوله 2/5 میلی خواهد بود .

جک سقفی

جک سقفی از دو شکل نری و مادگی ایجاد شده است و برای مهار کردن قالب های مدولار و یا سخت های سقفی استفاده میگردد. قسمت پایینتر جک ها از جنس لوله ای با ضخامت 6 سانتی و با ضخامت 2 میلی همراه با رزوه ی آن جک تولید میگردد.

 

قسمت فوقانی جک ازنوع جنس لوله با ضخامت 5 سانتی و با قطر 2.5 میلی و در دو نوع صلیبی شده و یا ساده آن با دارا بودن قابلیت نصب شدن صلیبی قابل تحرک تولید میشود. ارتفاع  قابل استاندارد جک های سقف 3.20 در متر و با میزان وزن 14 کیلو میباشند.

 

جک و قالب بتنی

    انواع مختلف جک

 

جک سقفی با ارتفاعات 3.20 متر

جک سقفی با ارتفاعات 4.00 متر

جک سقفی با ارتفاعات 4.50 متر

جک دوپیچی شاقول کننده و قابل رگلاژ کردن تا اندازه دیوار 4 متر

جک های شاقول کننده دوبل شده قابل رگلاژی تا اندازه دیوار 4 متر

جک ستاره ای شکل با موارد مصرف در کشور عراق

جک و قالب بتن

 

تعاریف قالب بندی و قالب سازی کردن ساختمان ها

قالب سازی کردن که در زبان انگلیسی به آن( (molding هم گفته میشود یکی از روش های تولید قطعات قالب بندی است. قالب بندی کردن را بدین صورت تعریف کرده اند یک ساخت موقتی که می توانند از جنس آجری، چوبی، فلز و … باشند که از این محصول برای نگاه داشتن ودربرگیری بتن و حفظ کردن آن تا وقت سختی آن و تبدیل شدن آن به مقاومت های نهایی بتنی ساخته می شوند و به طور معمول این قالب بندی ها  شامل رویی، پشت بند، حایل ، بدنه  چپی و راستی و موارد دیگر خواهدبود. و در تعریف کامل  از ان می توانیم  بگوییم ابزاری شکل دهنده که قادر است هر نوع محصولی شکل دهد قالب می گویند.

نکاتی درباره تکنیک های انتخاب انواع قالب:

در پروژه های ساختمانی و سازه ای به طور معمول انتخاب کردن نوع قالب بندی یکی از بیشترین پارامترهای خاص بویژه در پروژه هایی با اسکلتی از جنس بتنی است که در روی هزینه ها و هم بر روی مدت بسیار تاثیر پذیر خواهد. و اما شما برای انتخاب یک نوع قالب ویژه  از میان قالب ها متفاوت باید به نکاتی توجه داشته باشید که این نکته ها عبارتند هستند از:

  1. نما در ظاهر و دستیابی پیدا کردن به سطحی هموار در نمای بتنی
  2. استفاده دوباره و قابل تکراربودن آن
  3. بررسی کردن هزینه از نظر مقرن به صرفه بودن اقتصادی مانند قیمت اولیه قالب ها، نیروی مجرب، هزینه های جانبی آن، هزینه نصب کردن ، نگهداری کردن، انبار کردن، جمع آوری و ….
  4. بهره برداری؛ میزان کار انجام شده برطبق اندازه ی متر مربع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع