بولت عصایی و کاربردهای آن

اسکافلد بندی
اکتبر 26, 2019
پشم شیشه پشم سنگ
اکتبر 26, 2019

بولت عصایی و کاربردهای آن

بولت عصایی و کاربردهای آن

بولت عصایی و کاربردهای آن : برای متصل کردن سولجرها به لوله پشت بند افقی از بولت  های عصایی استفاده می کنند. بولت های عصایی معمولا در اندازه های 40 سانتیمتری تولید می شوند.

برای متصل کردن بولت های عصایی با دستگیره سولجرها باید قسمت عصای آن را به دور لوله افقی گیر داد و سر دیگر بولت عصایی که به صورت رزوه ای می باشد را از داخل سولجر عبور داده و با مهره خروسکی و واشر کاس بسته می بندیم.

انواع بولت

بولت عصایی و کاربردهای آن : بولت ها اکثرا با میلگرد سایز 16 ساخته می شود و با توجه به نیاز پیمانکاران در اندازه های مختلف برش داده می شود.

بهترین  بولت، بولتی است که با دستگاه  سی ان سی ساخته می شود. بولت ها با توجه به نیاز قالب بندی در شکل و سایز های مختلف ساخته می شود. درادامه شما را با انواع بولت و کاربرد آن ها آشنا خواهیم کرد.

  • بولت عصایی: برای متصل کردن سولجرها به لوله بسته شده به پشت قالب ها از بولت عصایی استفاده می شود.
  • بولت دو سردنده: برای اینکه فشار جانبی بتن را دفع کنیم از بولت دو سر دنده  استفاده می کنیم.
  • بولت بیرونی: برای اتصال بولت آب بند به قالب بتن از بولت بیرونی استفاده می شود.
  • میان بولت آب بند: برای دفع فشار جانبی بتن بر روی قالب ها و دیوارهای آب بند از بولت میان بولت آب بند استفاده می شود.

 

بولت قالب بندی

در اکثر موارد برای دیوار های معمولی تا دیواره های با ضخامت ۳۰ سانتی متر بولت یک متری استفاده می شود و برای انتخاب و خرید سایز و اندازه بولت باید ضخامت دیوار را در نظر گرفت سپس طول آن را متناسب با طول دیوار انتخاب کرد.

بولت های عصایی معمولا در طول های ۵۰ سانتیمتری تولید می شوند که در برخی از موارد بنا به درخواست مشتری می توان در سایزهای گوناگون تولید کرد.

برای خرید بولت بهتر است که بولت های تمام رزوه خریداری نماییم چون در دیواره هایی با ضخامت های مختلف مخصوصا در دیواره های با ضخامت کم نیز می توان استفاده کرد.

بولت های بیرونی و میان بولت برای دیواره های آب بند در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

بولت های تمام رزوه و بولت های دو سر رزوه برای دیوار های غیر آب بند و دیواره های از نوع برشی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای بستن سولجر بر روی پانل دیوار از بول های عصایی استفاده می شود.

بولت فلزی تمام رزوه چیست ؟

از بولت های تمام رزوه برای بستن قالب های فلزی بتن سوراخ دار که با عبور بولت تمام رزوه از سوراخ قالب توسط واشر ها و مهره خروسکی در سوی دیگر قالب مورد استفاده قرار می گیرد. بولت های تمام رزوه در هر اندازه ای بسته به ضخامت دیواره در طول های 70 سانتیمتر تا 4متر تولید می شوند.

چگونگی کار مغزی آب بند

بعد از باز کردن بولت ها قالب هار از دیواره ها جدا می شوند که پس از جداسازی قالب ها سورخ های بر روی دیواره ها مشاهده می شود که برای پوشش و پر کردن سوراخ ها از ملات و بتن می توان استفاده کرد.

در سازه هایي که به برای ایجاد مخزن تهیه می شوند این سوراخ های جا مانده حاصل از بولت ها با رد شدن آب از سوراخ ها و نشتی از آنها یکی از نقطه ضعف های این نوع قالب بندی ها می باشند. که برای جلوگیری از همچنان نقطه ضعفی به جای استفاده از یک بولت از دو بولت با اندازه نصف و یک عدد مغزی آب بند مورد استفاده قرار می دهند که بعد از باز شدن بولت این مغزی آب بند محل نشت را مسدود می کند.

اتصال بولت ها در آن سوی سولجرها

برای مهار بولت ها در پشت سولجر ها از واشر و مهره خروسکی استفاده می شود که جنس آن از چدن می باشد .

برای نگه داشتن قالب ها  با روش مهره خروسکی و واشر کاس به این صورت است که بولت را از سوراخ قالب عبور داده سپس در دو طرف قالب با استفاده از مهره خروسکی و واشر کاس بسته می شود.

و مهره خروسکي و واشر کاس برای اینکه بتوانند فشار وارده بر اثر بتن ریزی را تحمل کنند باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع